پس از پافشاری بر فیلترینگ فراقانونی؛

وزارت ارتباطات به خاطر اختلال در کلاب هاوس از اپراتورها شکایت کرد

1,295

بیش از ۲۴ ساعت از اولیتماتوم وزارت ارتباطات به دو اپراتور همراه اول، ایرانسل و همچنین مخابرات ایران برای رفع اختلال عمدی روی شبکه اجتماعی کلاب هاوس می‌گذرد، ولی همچنان این اختلال ادامه دارد. در جدیدترین اتفاق جمال هادیان، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات در توییتر خود از ثبت شکایت علیه مدیران عامل اپراتورها در دادستانی تهران خبر داده است. تاکنون اپراتورهای همراه به این اتفاق واکنش نشان نداده‌اند؛ اما سخنگوی شرکت مخابرات ایران گفته است که هیچ گونه اختلال و محدودیتی در راستای استفاده از پلتفرم کلاب هاوس در شبکه داخلی مخابرات مشاهده نشده است.

به گزارش راه فناوری، تقریبا ۴ روز از ایجاد اختلال روی شبکه اجتماعی کلاب‌ هاوس روی اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و مخابرات می‌گذرد و همچنان کاربران بدون استفاده از فیلترشکن امکان استفاده از این شبکه را ندارند. پیگیری‌ها در چند روز اخیر نشان می‌دهد که هیچ دستور قضایی از سمت دادستانی برای فیلتر شدن این شبکه اجتماعی به این سه اپراتور ابلاغ نشده است؛ اما با این حال این سرویس بدون فیلترشکن امکان استفاده در داخل کشور را ندارد.

روز گذشته (۲۲ فروردین) سازمان تنظیم مقررات با ارسال نامه‌ای به دو اپراتور همراه کشور و مخابرات ایران، ۲۴ ساعت فرصت داد تا اختلال ایجاد شده روی شبکه اجتماعی کلاب هاوس را برطرف کنند. در این نامه، اختلال ایجاد شده در این شبکه مشهود اعلام شده است.

حالا رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات در توییتر خود پس از پایان این زمان اعلام کرده است که در ادامه بی‌توجهی اپراتورها به هشدار وزارت ارتباطات در اقدام غیرقانونی و ایجاد اختلال عمدی در کلاب هاوس، شکایت از این اپراتورها، امروز صبح (۲۳ فروردین) تقدیم دادستانی شده است.

رگولاتوری در نامه اخطار خود با تکیه بر ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی که ایجاد اختلال در ارتباطات را جرم‌انگاری کرده استناد و همچنین بند ف ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به اپراتورها دستور داده بود که اختلال غیرقانونی ایجاد شده روی کلاب هاوس را برطرف کنند. طبق ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی آ هر کسی به طور غیر مجاز با اعمالی از قبیل واردکردن، انتقال دادن، حذف کردن، متوقف کردن، دستکاری یا تحریب داده‌ها یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری، سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی دیگری را از کار بی‌اندازد یا کارکرد آنها را مختل کند به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال زندان یا جزای نقدی از ۱۰ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریا یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

آخرین اخبار
1 از 701

تاکنون هیچ واکنشی از سمت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل نسبت به این اخطارها و شکایت‌ها شنیده و منتشر نشده است. اما سخنگوی شرکت مخابرات گفته است که هیچ گونه اختلال و محدودیتی در راستای استفاده از پلتفرم کلاب هاوس در شبکه داخلی مخابرات مشاهده نشده است.

محمد رضا بیدخام در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در این مورد گفت: «موضوع ایجاد محدودیت برای پلتفرم کلاب هاوس در شبکه شرکت مخابرات ایران بررسی ویژه شد، اما هیچ گونه اختلال و محدودیتی در راستای استفاده از این پلتفرم در شبکه داخلی شرکت مخابرات مشاهده نشد و سایر موارد در حال بررسی و پیگیری است.»

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.