آینده جهان در دست پول امروزی ا‌ست یا ارز‌های دیجیتالی؟

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا موتورز که با توییت‌ها خود توانست هدایت روانی بازار را به‌نوعی در دست بگیرد، طی توییتی از رقابت میان رمزارز‌ها و پول کاغذی یاد کرد و گفت که رقابت واقعی میان این دو برقرار است. ماسک در ادامه این توییت حمایت خود را نسبت به رمزارز‌ها در این نبرد اعلام کرد. امید بر این است که آینده بازار رمزارز‌ها درخشان باشد.

در همین راستا آیکه کروگر، اقتصاددان و بنیانگذار شرکت مدیریت دارایی Aike Capital در صفحه توییترش چند عکس از صفحات گزارش جدید بانک گلدمن‌ساکس منتشر کرده که نشانگر ارزیابی مجدد دیدگاه این بانک وال‌استریتی درباره ارز‌های دیجیتال است.

به گزارش راه فناوری؛ در این گزارش که تحت‌عنوان «کریپتو: کلاس جدید دارایی؟» تهیه شده، طی روز‌های آینده در وب‌سایت گلدمن‌ساکس منتشر خواهد شد. در این گزارش با مایک نووگراتز، مدیرعامل گلکسی دیجیتال و مایکل سوننشین، مدیرعامل گری اسکیل گفتگو شده‌است که هر دو آن‌ها به‌عنوان چهره‌های شناخته‌شده مدافع ارز‌های دیجیتال، مطابق انتظار، سرسختانه از بیت‌کوین دفاع کرده‌اند. در این گزارش همچنین با مدیران مالی، اقتصاددانان و کارشناسان نیز گفتگو شده است.

نوریل روبینی، اقتصاددان و استاد دانشگاه نیویورک به‌عنوان یکی از مخالفان سرسخت بیت‌کوین آن را بی‌ارتباط با مبانی اقتصادی خواند و معتقد است که بیت‌کوین نمی‌تواند یک کلاس دارایی یا منبع ذخیره ارزش به‌حساب بیاید.

او همچنین تردید‌هایی درباره تمایل اکثر نهاد‌ها به قرار‌گرفتن در معرض نوسانات بیت‌کوین مطرح کرده است. در همین راستا جی‌پی‌مورگان اعلام کرد ارزش واقعی بیت‌کوین بر اساس نسبت نوسان بین بیت‌کوین و طلا ۳۵ هزار دلار است. در شرایطی‌که سقوط سنگین بیت‌کوین، قیمت این ارز دیجیتال را تا محدوده ۳۰ هزار دلار هم به پایین کشید، تحلیلگران بانک جی‌پی‌مورگان می‌گویند سرمایه‌گذاران نهادی برای نخستین‌بار در ۶ ماه گذشته مشغول تبدیل بیت‌کوین‌های خود به طلا هستند. این در حالی است که در بازار‌های آتی بیت‌کوین در حال مشاهده خروج سرمایه هستند، ولی صندوق‌های قابل‌معامله طلا در حال جذب سرمایه بوده‌اند.

ابرقدرت‌ها، رقابت حتی در رمزارز‌ها

رمزارز‌ها در طول تاریخ خود بسیار بی‌ثبات بوده‌اند. بیت‌کوین در سال ۲۰۱۱، ۹۴ درصد سقوط کرد و بین اواخر سال ۲۰۱۷ و پایان سال ۲۰۱۸، ۸۲‌درصد کاهش یافت و باعث عقب‌نشینی بسیاری از سرمایه‌گذاران شد.

برای جلوگیری از زیان سرمایه‌گذاران وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده روز پنج‌شنبه خواستار قوانین جدیدی شد که نیاز به انتقال رمزارز‌های بزرگ به سرویس درآمد داخلی است. فدرال‌رزرو گفت ارز‌های رمزنگاری شده ثبات مالی را به‌خطر می‌اندازند. بوریس شلوسبرگ، استراتژیست و تحلیلگر شرکت مدیریت دارایی بی‌کی (BK Asset Management) معتقد است که کنترل شدیدی که دولت چین بر یوآن دیجیتال اعمال می‌کند، می‌تواند تقاضا برای ارز‌های دیجیتال را افزایش دهد. این تحلیلگر می‌گوید که یوآن دیجیتال قابل برنامه‌ریزی و قابل‌پیگیری است و همین مساله تسلط بزرگی بر اقتصاد را برای دولت ایجاد می‌کند.

او می‌گوید در چنین شرایطی که چین می‌خواهد تسلط کاملی بر ثروت و نحوه هزینه‌کرد آن توسط افراد داشته باشد، تقاضا برای ارز‌های دیجیتال افزایش می‌یابد. او استدلال می‌کند با وجود نوسانات بازار ارز‌های دیجیتال، کارآفرینان و مصرف‌کنندگان چینی ترجیح می‌دهند دارایی‌ها و سرمایه خود را به ارز دیجیتال تبدیل کنند و این امر تقاضا در بازار کریپتو را افزایش می‌دهد. از طرفی آمریکا و اروپا در استخراج بیت‌کوین در حال پیشی‌گرفتن از چین هستند.

ژیانگ ژوئر، اپراتور استخر استخراج لبیت چین، می‌گوید سختگیری‌های اخیر دولت این کشور در قبال استخراج ارز‌های دیجیتال، احتمالا باعث می‌شود ماینر‌ها به آمریکا و اروپا نقل‌مکان کنند. ژیانگ گفت بسیاری از ماینر‌های محلی بر این باور بودند که راه‌اندازی واحد استخراج در دیگر کشور‌ها پرهزینه خواهد بود، ولی اطلاعیه جدید دولت نظر بسیاری از آن‌ها را تغییر داده‌است. چین در هفته گذشته چند بیانیه درباره ارز‌های دیجیتال منتشر کرد که آثاری منفی را برای بازار به‌همراه داشت. ممنوعیت انجام معامله در بازار مشتقات و اعمال محدودیت بر فعالیت‌های استخراج دو مورد مهم آن است.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.