هنر و پول‌شویی؛ استفاده از NFT برای پول‌شویی

بازار داغ خریدوفروشNFT نگرانی‌هایی بابت احتمال پول‌شویی به‌وجود آورده است. آیا پول‌شویی با توکن غیرقابل‌معاوضه شدنی است؟ بله!

به گزارش راه فناوری، در چند ماه گذشته؛ تب توکن‌های غیرقابل‌معاوضه (NFT) در بین فعالان حوزه بلاک چین، به‌خصوص هنرمندان فراگیر شده است و اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنیم، سرنخ‌هایی از پول‌شویی و تحرکاتی به‌منظور فرار مالیاتی درپسِ آن خواهیم دید.

وال (Whale)، یکی از مشتاقان دنیای رمزارز و از مفسران محبوب این حوزه در وب‌سایت Medium، توجه مخاطبانش را به اعماق تاریک NFTها هدایت کرده است. وال هفته گذشته و با انتشار مقاله‌ای، محبوبیت و بدنامی NFTها را به توانایی آن‌ها برای تسهیل فرایند پول‌شویی و فرار مالیاتی ثروتمندان نسبت داد. او دراین‌باره گفت: در پسِ پرده عده‌ای پولدارِ بی‌حوصله که آثار هنری دیجیتال را با قیمت‌های گزاف می‌خرند، ضربان طرح پول‌شویی شوم و پیچیده‌ای لمس می‌شود که در خدمت مالکان بسیار ثروتمند دنیای رمزارزها قرار گرفته است تا سودهای غیرقانونی خود را قانونی جلوه دهند.

وی ادامه می‌دهد ازآنجاکه هنر موضوع ذهنی و درونی است و در چشم بیننده ارزش پیدا می‌کند، حقوقدان‌ها و دستگاه‌های قانون‌گذار اغلب NFTها را بررسی نمی‌کنند. این جنبه از هنر اصلی‌ترین دلیلی است که نشان می‌دهد چرا هنر به‌عنوان وسیله‌ای برای دورزدن جریان‌های مالی از چندین قرن گذشته استفاده شده است.

براساس گزارش وال، جنبه واقعی پول‌شویی بسیار ساده است. خرید NFT از خود با استفاده از پول غیرقانونی راهی آسان برای گردش پول است و درظاهر ادعا می‌شود پول برای خرید اثر هنری قانونی پرداخت شده است و فرایند پرداخت مالیات نیز خودبه‌خود حذف می‌شود. در ابتدای سال جاری میلادی (زمستان ۱۳۹۹) ایسایا مک‌کال، روزنامه‌نگار سابق USA Today، با انتشار گزارشی در وب‌سایت Medium، نمونه‌ای از این فرایند را نقل کرد.

مک‌کال گفت: فرایند پیچیده‌ای نیست. فرض کنید یک‌میلیون دلار پول غیرقانونی دارید. یک NFT ایجاد می‌کنید و آن را با یک‌میلیون دلار پول خود می‌خرید. می‌توانید با حساب خود یا حساب ثالث دیگر این کار را انجام دهید. سپس، توکن را مجددا می‌فروشید و حتی از فروش آن نیز سود می‌کنید.

کاترین گرافام، عضو هیئت‌علمی دانشکده هنر و طراحی دانشگاه Lasell، در تأیید سخن وال می‌گوید NFTها به همان روشی که آثار هنری فیزیکی در پول‌شویی به‌کار گرفته می‌شدند، امروز در حال نقش‌آفرینی در فرایند پول‌شویی هستند. به‌باور گرافام، استفاده از NFTها برای پول‌شویی در‌مقایسه‌با هنرهای فیزیکی مزایایی دارد. وی چنین توضیح داد: استفاده از توکن‌ها کار نقل‌وانتقال و گردش پول‌های کثیف را آسان می‌کند؛ زیرا آن‌ها در بستری غیرمتمرکز هستند. همچنین، انتقال و نگه‌داری از آثار هنری دیجیتال مانند آثار هنری فیزیکی نیست.

با این‌ تفاسیر، صحنه نمایش NFTها احتمالا به‌زودی کانون توجه قانون‌گذاران و مسئولان مالیات قرار خواهد گرفت. وال معتقد است بدون شک دولت‌ها به مسئله ان‌اف‌تی‌ها ورود خواهند کرد و پیش‌بینی کرد با اینکه اکنون چندین صرافی NFT بدون توجه به قوانین ضد‌پول‌شویی وجود دارند، در آینده قطعا شاهد تغییرات اساسی در این حوزه خواهیم بود.

همان‌طورکه کوین‌تلگراف در ابتدای سال ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹) گزارش داد، سرمایه‌گذاران ایالات متحده آمریکا که با سود نگه‌داری رمزارز خود NFT خریدند، باید در زمان پرداخت مالیات بر درآمد، مالیات مقررشده را بپردازند.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.