تایید حمله سایبری به سامانه سوخت / سامانه هوشمند توزیع سراسری سوخت قطع شد

سامانه هوشمند توزیع سراسری سوخت قطع شده است و هم‌اکنون امکان سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت وجود ندارد. برای بررسی سریع این موضوع جلسه فوری تشکیل شده و هنوز دلیل قطعی آن مشخص نیست.

به گزارش راه فناوری، سخنگوی وزارت نفت دلیل این امر را یک مشکل فنی در سامانه کارت سوخت و از مدار خارج شدن سامانه هوشمند عنوان کرد همچنین رئیس جایگاه‌داران سوخت نیز گفت دلیل این قطعی یک به‌روزرسانی در سامانه هوشمند توزیع است. شرکت پخش و پالایش نیز اعلام کرده دلایل این قطعی را به زودی به صورت رسمی اعلام خواهد کرد.

هم‌اکنون پمپ‌های هوشمند جایگاه سوخت، یک سوت خفیفی می‌کشند و در جایگاه نمایش قیمت عدد ۱۱ نشان داده می‌شود.

حمله سایبری به سامانه سوخت
به دلیل قطع شدن ارتباط پمپ با سامانه بنزین، امکان سوخت‌گیری وجود ندارد.

 

برای بررسی این موضوع به صورت فوری جلسه ستاد بحران سوخت تشکیل شده است تا موضوع به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد. فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرده است که هنوز دلیل آن مشخص نیست و به محض مشخص شدن دلیل به صورت رسمی دلایل این قطعی اعلام خواهد شد.

رئیس جایگاه‌‌داران سوخت کشور نیز خبر از تشکیل ستاد بحران سوخت داده است. با قطع امکان سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت ابتدا شهروندان تصور کردند که مشکلی در سهمیه سوخت آنها ایجاد شده است حال رئیس جایگاه‌داران اعلام کرده‌است که هیچ مشکلی برای سهمیه سوخت مردم به وجود نخواهد آمد و کارشناسان در حال بررسی و رفع مشکل هستند. در گفت‌وگویی با صدا و سیما اعلام کرد که از ساعت ۱۱ صبح امروز هم‌زمان با به‌روزرسانی سامانه هوشمند سوخت، امکان سوخت‌گیری نیز قطع شد.

همایون صالحی رئیس انجمن کانون جایگاه‌داران دلیل این قطعی را حمله سایبری اعلام کرده است. طبق گفته او فعلا امکان سوختگیری بنزین ۱۵۰۰ تومانی وجود ندارد. اما مردم می‌توانند همچنان بنزین آزاد بزنند و در سیستم بنزین آزاد مشکلی ایجاد نشده است و فعلا امکان عرضه بنزین سه هزار تومانی وجود دارد. سخنگوی وزارت نفت نیز در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده که مردم می‌توانند به صورت آزاد سوختگیری کنند.

البته برخی از شهروندان در شبکه‌های مجازی خود اعلام کرده‌اند که امکان سوختگیری با بنزین آزاد نیز وجود ندارد.

وزیر کشور نیز در این باره گفت: «اختلال در ارائه خدمات در برخی از پمپ‌های بنزین ناشی از یک اشکال فنی و سامانه‌ای است و به زودی رفع می‌شود.»

به روزرسانی

صدا و سیما در زیرنویسی در بخش‌های مختلف خبری، از قول منابع نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، حمله سایبری به سامانه سوخت را تایید کرد. همچنین خبرگزاری نور، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی نیز تلویحا حمله سایبری به زیرساخت‌های سامانه‌های هوشمند توزیع سوخت را تایید کرده و اعلام کرده است که جزییات این حمله سایبری و منشاء آن در دست بررسی است.

خبرهای مرتبط

ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.