پرداخت مبتنی بر ارز دیجیتال در واتس‌اپ به طور آزمایشی راه‌اندازی شد

885

ظاهرا واتس‌اپ قصد دارد خدمات پرداخت رمزارزی را به پلتفرم پیام‌رسان خود اضافه کند. این شرکت خدمات پرداخت ارزهای دیجیتال را فعلا به‌طور آزمایشی و محدود در ایالات متحده فعال کرده است.

واتساپ به صورت آزمایشی و برای تعداد محدودی از کاربران ایالات متحده، کیف پول دیجیتال Novi را راه اندازی کرد که کاربران می‌توانند از طریق آن با استیبل کوین USDP (دلار پکسوس سابق) تراکنش‌های خود را انجام دهند.

برنامه‌ی آزمایشی واتساپ این امکان را برای کاربران منتخب فراهم می‌کند تا از طریق چت‌های این پلتفرم، ارزهای دیجیتال ارسال یا دریافت کنند. واتساپ این قابلیت را با همکاری Novi پیاده‌سازی کرده است. Novi شرکتی است که پیش از این کیف پول دیجیتال متا را با موفقیت برای پرداخت‌های Pax Dollars راه‌اندازی کرده است.

بر اساس اعلام وب‌سایت Novi، در ویژگی جدید واتساپ، پرداخت‌ها مانند ارسال هر فایل دیگری عمل می‌کند و کاربران گوشی‌های اندروید از طریق آیکون «گیره کاغذ» و کاربران گوشی‌های iOS از طریق «آیکون +» به گزینه جدیدی تحت عنوان Payment دسترسی پیدا خواهند کرد.

به گزارش گیزموچاینا، واتساپ و Novi در اطلاعیه‌ای مشترک، راهکار آزمایشی پرداخت رمزارزی خود را معرفی کردند. Novi اعلام کرده ارسال و دریافت پول در واتساپ باید به‌سادگی ارسال یک فایل باشد. این قابلیت جدید با تپ کردن نماد گیره‌ در اندروید یا نماد + در آی‌اواس در دسترس است. کاربران برای استفاده از این ابزار باید از منوی ظاهر شده، گزینه‌ی پرداخت را انتخاب کنند. براساس جزئیات منتشر شده درمورد این قابلیت آزمایشی در وب‌سایت Novi، کاربران هیچ هزینه‌ی اضافه‌ای برای ارسال و دریافت پول، پرداخت نخواهند کرد. علاوه‌براین، هیچ محدودیتی در تعداد تراکنش‌ها وجود ندارد و افراد برای حفظ موجودی در حساب Novi، هزینه‌ی اضافه پرداخت نخواهند کرد. کاربران همچنین می‌توانند به‌طور آزادانه وجوه رمزارزی خود را در قالب ارزهای فیات در حساب‌های بانکی خود دریافت کنند.

پرداخت مبتنی بر ارز دیجیتال در واتس‌اپ

از برنامه‌ی آزمایشی ابتدا برای ایالات متحده و گواتمالا درنظر گرفته شده بود. البته مشخص است که کاربران فقط می‌توانند از برنامه‌ی مستقل Novi برای پردازش پرداخت‌های رمزارزی خود استفاده کنند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن نتیجه‌ی این برنامه‌ی آزمایشی در آمریکا، احتمالا کاربران زیادی در سرویس Novi ثبت‌نام خواهند کرد. پلتفرم پرداخت واتساپ تحت پوشش رمزنگاری سراسری این اپلیکیشن قرار دارد و به‌زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی در دسترس است. درحال‌حاضر مشخص نیست که این برنامه‌ی آزمایشی تا چه مدت در آمریکا فعال خواهد بود. شایان ذکر است قابلیت ارسال و دریافت ارزهای سنتی از مدتی قبل در برخی از حوزه‌های قضایی از جمله برزیل و هند بر بستر واتساپ ارائه شده است.

مسلما اضافه شدن پرداخت‌های رمزارزی به واتساپ یک اقدام بسیار بزرگ از جانب این پیام‌رسان اجتماعی محسوب می‌شود. حال باید دید اضافه شدن این قابلیت به واتساپ چه تأثیری بر میزان استفاده از ارزهای دیجیتال توسط کاربران این پلتفرم خواهد داشت.

دریافت و پرداخت رمزارز در واتساپ با کیف پول Novi

در سایت این کیف پول همچنین عنوان شده که هیچ کارمزدی برای ارسال یا دریافت پول و هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات ارسال پرداخت وجود ندارد. همچنین پرداخت‌های این بخش به صورت آنی انجام می‌شوند.

نسخه آزمایش Novi ابتدا در ایالات متحده و گواتمالا در دسترس بود اما وب‌سایت WABetaInfo در گزارش خود اشاره می‌کند که کاربران گواتمالا به ویژگی جدید پرداخت واتساپ دسترسی پیدا نکرده‌اند و آن‌ها از اپلیکیشن مستقل آن استفاده کنند. همچنین ویژگی پرداخت واتساپ هم اکنون به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی ارائه شده است.

ویژگی جدید واتساپ در طرح‌های رمزارز پرطرفدار فیسبوک ریشه دارد که به طور رسمی در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند. در آن زمان، فیسبوک قصد داشت رمزارزی به نام لیبرا را توسعه و راه‌اندازی کند که به جای هر ارز خاص، به سبدی از دارایی‌های کم نوسان متصل شود. این ارز با یک کیف پول دیجیتالی توسعه یافته توسط فیسبوک به نام Calibra ادغام می‌شود و کل سیستم برای ارائه راهی برای ارسال پول در سراسر جهان با کارمزد کمتر نسبت به روش‌های سنتی طراحی شده است.

برنامه‌های واتساپ برای پشتیبانی از کیف پول رمزارزی Novi از ماه گذشته اعلام شده بود و متا در ماه‌های گذشته اعلام کرده بود که تمام سرویس‌های پرداخت و مالی خود را به زیر برند Novi خواهد آورد.

 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.